Andrea Spatzek
Andrea Spatzek (ur. 3 maja 1959 w Salzburgu) – austriacka aktorka teatralna i telewizyjna, trwale związana z historią niemieckiej telewizji jako odtwórczyni roli Gabi Zenker w serialu Lindenstraße.
Andrea Spatzek (2012) | |
| Data i miejsce urodzenia | |
|---|---|
| Lata aktywności |
od 1979 |
Występowała w produkcji nieprzerwanie przez 35 lat (1985–2020), będąc jedyną aktorką z obsady, która pojawiła się zarówno w pierwszym, jak i ostatnim odcinku serii[1]. Za swoją pracę została uhonorowana prestiżowymi niemieckimi nagrodami medialnymi, w tym Bambi i Złotą Kamerę[2].
Edukacja i początki kariery
edytujUrodziła się i dorastała w Salzburgu. W latach 1977–1980 odbyła profesjonalne studia aktorskie na uniwersytecie Mozarteum w rodzinnym mieście[2]. Jej debiut sceniczny i telewizyjny nastąpił pod koniec lat 70.
Początkowo wiązała swoją karierę z teatrem. Występowała na deskach Oldenburgisches Staatstheater w Oldenburgu, a następnie w Volkstheater w Wiedniu[3]. W 1984 roku jej talent został dostrzeżony przez krytykę, co zaowocowało przyznaniem jej Nagrody Karla Skraupa dla wyróżniających się młodych twórców teatralnych[2]. Równolegle pojawiała się w produkcjach telewizyjnych stacji ORF i ZDF, m.in. w filmie Die Bräute des Kurt Roidl (1979) oraz Heiße Tage im Juli (1984)[2].
Rola w Lindenstraße (1985–2020)
edytujW 1985 roku Spatzek została obsadzona w jednej z głównych ról w nowym serialu stacji ARD – Lindenstraße. Wcieliła się w postać Gabriele „Gabi” Zenker (z domu Skabowski, primo voto Zimmermann)[4].
Jej bohaterka stała się jedną z ikon serii, uosabiając postać ciepłej, ale i doświadczonej przez życie matki i żony. Wątki Gabi Zenker obejmowały dramatyczne wydarzenia, takie jak relacje rodzinne z mężem Andym Zenkerem, a także problemy społeczne poruszane przez scenarzystów. Spatzek wystąpiła w ponad 1000 odcinków, pozostając w obsadzie aż do finału serialu wyemitowanego w marcu 2020 roku[1].
Za kreację Gabi Zenker aktorka otrzymała szereg wyróżnień:
- 1989: Nagroda Bambi (wraz z zespołem serialu)[2]
- 1998: Goldene Kamera[2]
- 2015: Vienna Film Award z okazji 30-lecia produkcji[2]
Działalność pozaekranowa
edytujPoza aktorstwem Spatzek rozwija pasje muzyczne. Gra na gitarze i śpiewa (repertuar chanson, musical)[2]. W 2003 roku wydała album studyjny zatytułowany Man soll den Mann nicht vor dem Abend loben oraz singiel Mein Mann weiss alles besser[5].
Angażuje się również w działalność charytatywną. W 2012 roku wzięła udział w specjalnym wydaniu austriackiego teleturnieju Milionerzy (Die Millionenshow), gdzie wygrała 75 000 euro na cele dobroczynne[6]. Jest członkinią Accademia Angelica Costantiniana[7].
Życie prywatne
edytujJest siostrą aktora Christiana Spatzeka. Mieszka na stałe w Kolonii, gdzie realizowany był serial Lindenstraße, ale utrzymuje dom również w Salzburgu[2]. W 1994 roku urodziła syna Alexandra[8].
Poza językiem niemieckim (ojczystym) posługuje się biegle angielskim, a także zna podstawy francuskiego i włoskiego. Deklaruje umiejętność posługiwania się dialektami: austriackim i bawarskim. Uprawia aktywnie sport: narciarstwo alpejskie, golf, tenis i pływanie[2].
Filmografia
edytuj| Rok | Tytuł | Rola | Uwagi |
|---|---|---|---|
| 1979 | Die Bräute des Kurt Roidl | Erna | film telewizyjny |
| 1983 | Boeing Boeing | film telewizyjny | |
| 1984 | Heiße Tage im Juli | Fritzi Gorek | film telewizyjny |
| 1985–2020 | Lindenstraße | Gabriele „Gabi” Zenker | serial TV; główna rola (ponad 1000 odcinków) |
| 1990 | Die Beimers | Gabi Zenker | film telewizyjny |
| 1993 | G’schichten aus Österreich | serial TV; odc. Die Lehrerin | |
| 1999 | Schlosshotel Orth | Marianne Thalberg | serial TV; odc. Familiengeschichten |
| 2021 | Cats of Ulthar | Anette Weber | film krótkometrażowy[8] |
Teatr
edytujWybrane role i spektakle (m.in. w Oldenburgu i Wiedniu):
- Denn sie wissen nicht, was sie erben
- Männer gesucht
- Kalender Girls
- Zauberhafte Zeiten
Dyskografia
edytujAlbumy
- 2003: Man soll den Mann nicht vor dem Abend loben (CD)
Single
- 2003: Mein Mann weiss alles besser (CD, Maxi)
Przypisy
edytuj- 1 2 Gabriele Zenker (Rolle). WDR. [dostęp 2026-01-01].
- 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Andrea Spatzek. e-TALENTA. [dostęp 2026-01-01].
- ↑ Andrea Spatzek. WDR. [dostęp 2026-01-01].
- ↑ Andrea Spatzek as Gabi Zenker. IMDb. [dostęp 2026-01-01].
- ↑ Andrea Spatzek. Discogs. [dostęp 2026-01-01].
- ↑ Lidia Baich verzauberte Promi-Millionenshow. OE24. [dostęp 2026-01-01].
- ↑ Accademici. Accademia Angelica Costantiniana. [dostęp 2026-01-01].
- 1 2 Andrea Spatzek Biography. IMDb. [dostęp 2026-01-01].